PODosłonami.tv

HortiWizja – Biologiczna ochrona papryki to jest to!

W najnowszym odcinku HortiWizji zapraszamy Was do gospodarstwa pana Sebastiana Wikalińskiego z okolic Potworowa, zajmującego się uprawą papryki pod osłonami. W ubiegłym roku na części swojej plantacji, w 8 tunelach foliowych zaczął on testować biologiczną ochronę papryki przed szkodnikami i chorobami odglebowymi. Początkowo miał wiele obaw związanych z taką metodą ochrony, ale po pierwszym sezonie z biologią zdecydował się wprowadzić ją na całej powierzchni uprawy.  

Jakie są obawy przed ochroną biologiczną?

Podobnie jak wielu ogrodników, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z ochroną biologiczną pan Sebastian obawiał się, że czy bez użycia chemicznych środków produkcji nie uda się skutecznie chronić plantacji papryki przed szkodnikami. Czy w razie konieczności przeprowadzenia zabiegu chemicznego nie zniszczy się populacji wprowadzonych organizmów pożytecznych. Możliwe jest jednak integrowanie metod ochrony i w razie potrzeby można przeprowadzanie tzw. punktowych zabiegów ochrony roślin, tylko w ognisku występowania szkodnika. Są ponadto dostępne preparaty o selektywnym działaniu, możliwe do użycia gdy prowadzona jest ochrona biologiczna – warto sprawdzać możliwość użycia poszczególnych preparatów u doradców z firm oferujących środki ochrony biologicznej lub używając aplikacji na smartfony (np. Koppert Side Eeffects Guide).

Kolejne wątpliwości producenta papryki, dotyczące wprowadzania pożytecznych organizmów do ochrony przed szkodnikami dotyczyły tego, czy użyte entomofagi pozostaną w tunelach. Okazało się, że pozostawały „na miejscu pracy” do końca sezonu i zabezpieczały rośliny przed nadmiernym rozwojem populacji szkodników.

Dziubałeczek wielożerny przeciwko wciornastkom

W tunelowej uprawie papryki do zwalczania wciornastków wprowadzono drapieżnego pluskwiaka –  dziubałeczka wielożernego (Orius leavigatus). Początkowo po około 2 tygodniach od introdukcji entomofaga na plantacji pojawiło się dość dużo wciornastków, populacja dziubałeczka po pewnym czasie rozbudowała się  do tego stopnia, że do końca sezonu kontrolowała liczebność wciornastków i nie stanowiły one problemu w uprawie.

Dobroczynek szklarniowy przeciwko przędziorkom

W ochronie przed przędziorkami od początku wprowadzono dobroczynka szklarniowego (Phytoseiulus persimilis) i przez cały sezon uprawy papryki nie było zagrożenia ze strony przędziorków. Czasem zaleca się łączne stosowanie dobroczynka szklarniowego z dobroczynkiem kalifornijskim (Neoseiulus californicus).

Po zastosowaniu ochrony biologicznej ogrodnik zauważył również dodatkowy pozytywny efekt – o wiele mniejsze problemy ze szkodnikami w drugiej połowie sezonu. Problem ten jest natomiast dosyć powszechny przy stosowaniu wyłącznie chemicznej ochrony, gdyż z czasem szkodniki uodparniają się na stosowane substancje aktywne środków ochrony roślin.

Trichoderma harzianum przeciw chorobom odglebowym

W zapobieganiu chorobom odglebowym, prowadzącym do zamierania roślin pan Sebastian używa preparatu Trianum G, zawierającego pożyteczne grzyby Trichoderma harzianum, szczep T-22. Okazało się to bardzo skutecznym rozwiązaniem. W tunelach, które były odkażane przed 3 laty, zwykle występowało już bardzo duże nasilenie chorób odglebowych powodowanych przez patogeny Pythium spp., Rhizoctonia spp., Fusarium spp. i Sclerotinia. Po stosowaniu Trichodermy nie było problemów ze zdrowotnością roślin. Dodatkowo, w ocenie ogrodnika, rośliny papryki były w lepszej kondycji, niż te chronione konwencjonalnie, bez wprowadzania pożytecznych grzybów do podłoża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *