PODosłonami.tv

Majówka z Nowalijkami w miejscowości Długie koło Potworowa

Majówka z Nowalijkami z miejscowości Długie koło Potworowa – 3 maja 2023 r.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez firmy Enza Zaden – hodowcę odmian warzyw, m.in. sałat masłowych, kruchych (zwanych lodowymi), rzymskich oraz rzodkiewki. W tunelach należących do państwa Magdaleny i Przemysława Szatanów zaprezentowano uprawę sałaty rzymskiej midi odmiany Colbiana, sałat rzymskich mini – Ximenes i Xemerius oraz sałaty kruchej Napelo. Ich charakterystykę przedstawił Piotr Pietrzak. Pokazano także odmiany sałaty masłowej odpornej na fuzariozę – Fusandra oraz Jones. Z hodowli firmy Enza Zaden pochodzą też rzodkiewki polecane do uprawy w tunelach – Celesta, Escala i Dzoura – także te odmiany można było zobaczyć podczas spotkania.

Drugim z organizatorów spotkania była firma nawozowa Intermag oferująca nawozy i preparaty mikrobiologiczne (m.in. Bactim Radinet i Bactim Fertimax – do podlewania rozsady warzyw). Z nawozów z portfolio Intermagu Jan Wcisło polecał serię NPK DropFert do fertygacji oraz nawozy mikroelementowe do fertygacji – Mikro Plus. Kolejną propozycją były nawozy dolistne OptiCal, polecany m.in. w celu ograniczenia zaburzenia fizjologicznego Tip Burn, czyli zamierania brzegów blaszek liściowych.

W gronie współorganizatorów spotkania znalazła się także Grupa Producentów Rozsad Krasoń – według informacji podanych przez reprezentującą tę firmę na spotkaniu Aleksandrę Wronkę w tym sezonie bardzo wzrosło zainteresowanie ogrodników rozsadami wczesnych warzyw do uprawy tunelowe, takie uprawy stały się popularne również w rejonie Potworowa, gdzie do niedawana uprawiano głównie paprykę. W tym sezonie coraz więcej ogrodników przed sadzeniem papryki decyduje się na przedplonową uprawę nowalijek.

W zorganizowanie spotkania w gospodarstwie państwa Szatanów zaangażowana była także firma Agro-Max – dystrybutor środków produkcji, oraz EuroPapryka – skupująca warzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *