Niedawno nasza ekipa odwiedziła miejscowość Skrajnia Rychnowska, w której znajduje się rodzinne gospodarstwo prowadzone przez Mariusza Chenczke i jego żonę Klaudię. Młode pokolenie kontynuuje ogrodnicze tradycje zapoczątkowane przez rodziców pana Mariusza – Annę i Krzysztofa.
Od pomidorów standardowych czerwonych do malinowych
Ogrodnicy przez wiele lat zajmowali się uprawą pomidorów szklarniowych. Specjalizowali się w produkcji pomidorów standardowych, czerwonych. Z czasem w ich szklarniach pojawiły się pomidory gronowe. Ostatnie lata zmiennej koniunktury na rynku odmian „niemalinowych” skłoniły jednak pana Mariusza do poszerzenia asortymentu swojego gospodarstwa i spróbowania uprawy pomidorów malinowych – dziś przedstawimy Wam odmianę Hakumaru. Ale najpierw parę słów o nowoczesnym zapleczu uprawowym.
W produkcji pomidorów wykorzystywane są standardowe już w dużych obiektach szklarniowych rozwiązania – takie jak np. produkcja na wiszących rynnach uprawowych, komputerowe sterowanie klimatem i nawadnianiem. Zautomatyzowano także transport wewnętrzny – w szklarniach funkcjonuje zautomatyzowany system transportu indukcyjnego. Wózki z zebranymi owocami łączone są w większe kolejki i ciągnięte do sortowni przez wózek poruszający się wzdłuż drutu zatopionego w posadzce
Malinowa nowość w Skrajni Rychnowskiej
W gospodarstwie pana Mariusza Chenczke w ubiegłym roku były uprawiane dwie odmiany pomidora czerwonego. W tym roku czerwony asortyment uzupełniono nową odmianą malinową – Hakumaru. Decyzję podjęto na podstawie opinii innych ogrodników i wyników doświadczeń w zaprzyjaźnionych gospodarstwach. O wyborze pomidora malinowego zdecydowało także zapotrzebowanie rynkowe na taki typ owoców, a także fakt, że owoce tej odmiany można sortować automatycznie na sortowniku, na którym dotąd sortowano pomidory czerwone. To był ważny czynnik decydujący o wyborze Hakumaru do produkcji na dużą skalę.
Pomidor malinowy Hakumaru łatwy w uprawie i plenny
Pomidory są uprawiane z rozsady szczepionej, dwupędowej, rośliny sadzono w zagęszczeniu 2,8 pędu na metr kwadratowy, zwiększono je później do 3,2 pędu na metr kwadratowy. Pan Mariusz podkreśla, że Hakumaru to odmiana łatwa w prowadzeniu i pielęgnacji. Jej rośliny są mocne. Ważną ich cechą jest odporność na mączniaka prawdziwego, co miało duże znaczenia zwłaszcza w okresach pochmurnej i wilgotnej pogody, jaka panowała tej wiosny.
Od początku uprawy grona były dobrze zapylone i zawiązane, regulowano je na 4 owoce. Odmiana jest bardzo plenna. Pomidory Hakumaru początkowo osiągały wielkość BBBB, BBB, w ciągu całego sezonu większość plonu mieściła się w kalibrze BBB i BB. Są one wyrównane, dobrej jakości, dobrze znoszą zmechanizowane sortowanie. Wybarwiają się bardzo dobrze, są smaczne i klienci po nie wracają. Pomidory z gospodarstwa państwa Chenczke sprzedawane są na rynku krajowym, a także na rynkach Europy południowej.