PODosłonami.tv

Szczepienie 1/1 i doświetlanie – uprawa pomidorów malinowych w standardzie premium

Uprawa pomidorów malinowych sama w sobie nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza w przypadku wygrywającej wszystkie testy smakowe odmiany Tomimaru Muchoo. Wyższym stopniem wtajemniczenia jest uprawa tej odmiany z doświetleniem asymilacyjnym – w Polsce jest już kilka takich produkcji. W większości szklarni doświetlanych rośliny pomidora Tomimaru Muchoo są prowadzone w podobny sposób – szczepione na podkładce Maxifort i rozgałęziane na dwa pędy. Inną strategię uprawy pomidorów malinowych pod lampami przyjął pan Piotr Kulik – jej szczegóły wyjaśnia w filmie.

Szczepienie na silnej podkładce DR0141TX i prowadzenie w systemie 1/1

Piotr Kulik z żoną Klaudią prowadzą gospodarstwo w miejscowości Kraski Dolne w województwie mazowieckim. W ich szklarniach prowadzona jest uprawa pomidorów malinowych Tomimaru Muchoo z firmy De Ruiter oraz na niewielką skalę nowszych odmiany z tego segmentu – Hakumaru i Yarimaru. Rośliny są doświetlane lampami HPS.

Ogrodnik sam produkuje rozsadę, wszystkie odmiany zostały zaszczepione na silnie rosnącej podkładce DR0141TX. Jednopędowe szczepione rośliny posadzono w szklarniach 8 sierpnia 2020. Od początku pomidory są  prowadzone są na jeden pęd (w tzw. systemie 1/1). Przy takim prowadzeniu uzyskuje się rośliny o bardzo dużej sile wzrostu i o dużym potencjale plonotwórczym. Trzeba je jednak umiejętnie prowadzić, by uzyskać dobre plonowanie. W tym gospodarstwie zbiory pomidorów rozpoczęły się 18 października 2020 r.

Mocne rośliny, dobre wiązanie, duże owoce

W uprawie pana Piotra pomidory bardzo dobrze, regularnie zawiązują grona, a owoce są wysokiej jakości – dorastają do dużych rozmiarów, są dobrze wypełnione, mają także dobrą trwałość pozbiorczą. W styczniu, gdy odwiedziłam gospodarstwo w Kraskach Dolnych po trzech miesiącach plonowania, pomidory Tomimaru Muchoo miały regularnie zawiązane grona i owoce dużych rozmiarów, wysokiej jakości, bardzo smaczne i trwałe. Rośliny miały przy tym nadal dużą siłę wzrostu i regularnie zawiązywały kolejne grona. Odmiana Hakumaru także bardzo dobrze zareagowała na wybraną przez ogrodnika strategię uprawy – jej pojedyncze pędy były regularnie obwieszone gronami bardzo dużych owoców, wierzchołki roślin były przy tym silne. Prezentowany w tym odcinku HortiWizji materiał został nakręcony w pierwszym tygodniu lutego. Zawiązywanie owoców, ich wielkość i jakość nada były bardzo dobre.

O gospodarstwie pana Piotra i szczegółach tej uprawy więcej informacji przekażemy w jednym z kolejnych artykułów – bo to długa historia, mimo bardzo młodego wieku ogrodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *