PODosłonami.tv

Trendy i zagrożenia w produkcji rozsady pomidorów – Hans van Herk (wykład z TSW)

Teraz, w czasie epidemii koronawirusa, kiedy większość czasu spędzamy zamknięci w swoich domach, a o spotkaniach zarówno towarzyskich, jak i branżowych możemy tylko pomarzyć, przypominamy wykłady z konferencji nt. uprawy warzyw pod osłonami, jaka odbyła się w czasie targów TSW w Nadarzynie.

Uczestnicy konferencji na temat nowych trendów w uprawie pomidorów szklarniowych mieli okazję wysłuchać wykładu doradcy z Holandii – Hansa van Herka z firmy Propagation Solutions, specjalizującego się w produkcji rozsady warzyw i współpracującego z producentami rozsady z wielu rejonów Europy oraz z Kanady.

ToBRFV

Zagadnienia omawiane przez doradcę obejmowały nowe zagrożenie w produkcji rozsady i uprawie pomidorów – jakim jest od niedawna wirus ToBRFV (Tobamo Brown Rugose Fruit Virus), czyli wirus wyboistości owoców pomidora. ToBRFV może powodować zmiany na owocach i liściach pomidorów, o różnym stopniu nasilenia (plamy, mozaiki, zmianę powierzchni owoców, a także nekrozy). Jego wystąpienie na plantacji wymaga raportowania do służb ochrony roślin. W zapobieganiu tej chorobie konieczne jest wprowadzenie i rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny pracy i produkcji.

Dobrej jakości dwupędowa rozsada pomidora

Kolejny temat, jaki omawiał Hans van Herk, to produkcja rozsady pomidorów. Najwięcej uwagi poświęcił produkcji rozsady szczepionej, dwupędowej. Wyjaśniał, jak uzyskać wyrównane pędy, co jest szczególnie trudno uzyskać u odmian o dużej sile wzrostu  takich jak np. Torero, Ducovery czy Edamso. Zalecał w takich przypadkach przycinanie większego liścia, tak aby dwa pierwsze liście miały wyrównaną powierzchnię.

LED w produkcji rozsady

Specjalista z Holandii wspomniał także o nowym trendzie w produkcji rozsady,jakim jest wykorzystanie doświetlania lampami LED. Dotychczas w takiej technologii rozsada produkowana jest przez jednego producenta w Europie (wkrótce na portalu Pod Osłonami PL  ukaże się artykuł o tym niemieckim producencie rozsady). Problemem jest to, że nadal ta technologia produkcji rozsady jest za słabo udokumentowana naukowo. Poza tym trzeba brać pod uwagę, że przy wykorzystaniu doświetlania lampami LED musimy do szklarni dostarczyć więcej energii cieplnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *