PODosłonami.tv

Truskawki w szklarniach w Skrajni Rychnowskiej

Zapraszamy Was do Skrajni Rychnowskiej, do gospodarstwa prowadzonego przez pana Mariusza Chenczke i jego żonę Klaudię. Ogrodnicy ci przez wiele lat zajmowali się przede wszystkim uprawą pomidorów szklarniowych, od niedawna zdecydowali się w części szklarni produkować truskawki. W filmie pan Mariusz szczegółowo opowiada jak w jego obiektach przebiega uprawa truskawek.

Przed sadzeniem truskawek musisz wiedzieć, gdzie je sprzedasz!

Po wielu latach funkcjonowania na rynku pomidorów szklarniowych i mając już dobrze opanowane kanały zbytu ogrodnicy mogli podjąć się uprawy truskawek od razu na większym areale. Bo żeby się na to decydować trzeba mieć zapewnionych odbiorców na te pyszne owoce, które jak najszybciej powinny trafić do konsumentów.

Adaptacja szklarni „pomidorowych” do uprawy truskawek

Kolejna sprawa – szklarnie, w których uprawiane były wcześniej pomidory trzeba było przystosować do uprawy truskawek. Umieszczono w nich więcej rynien uprawowych. W nawach o szerokości 6,4 m jest po 6 rynien, są one zwieszone tak, by pracownicy mogli swobodnie prowadzić prace pielęgnacyjne i zbierać owoce ze zwieszających się owocostanów.

Rynny trzeba wyposażyć w taśmy podtrzymujące grona owocowe. Konieczne było przebudowanie instalacji grzewczej (rury grzewcze instaluje się pod rynnami uprawowymi), nawadniającej i dozującej CO2. Stężenie tego gazu utrzymuje się na poziomie 500-1200 ppm – w zależności od fazy rozwoju roślin. Dodatkowo zamontowano górne zraszacze oraz żarówki – do przerywania spoczynku roślin po zimie.

Uprawa truskawek z sadzonek typu tray

Szklarniowa uprawa truskawek jest prowadzona z sadzonek tzw. doniczkowanych – są to tzw. sadzonki typu tray, wyprodukowane w firmie Rozsadnik. W uprawie dominuje odmiana ‘Elsanta’, na mniejszej powierzchni uprawiana jest ‘Malling Centenary’. Na metr bieżący sadzi się 12 sadzonek, sadzenie przypada w sierpniu. Truskawki rosną w donicach wypełnionych substratem kokosowym. Są wysoko obsypane podłożem, żeby dobrze się ukorzeniały i nie przesychały, z tego samego względu przez około 2 tygodnie po sadzeniu ukorzeniające się rośliny są zraszane.

Owoce certyfikowane, wysokiej jakości

Truskawki w szklarniach państwa Chenczke, są zapylane przez trzmiele, a uprawa jest prowadzona zgodnie z zasadami integrowanej ochrony i systemu kontroli jakości Global GAP. Dzięki temu owoce można sprzedawać do dużych sieci handlowych. Owoce są zbierane bezpośrednio do jednostkowych opakowań handlowych. Po zbiorze truskawki schładza się do 2-3°C i do czasu wysyłki pozostają w takiej temperaturze. Wszystko po to, by do konsumentów trafiły świeże owoce wysokiej jakości.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *