Jednym z najciekawszych warzywniczych wykładów podczas „osłonowej” konferencji w czasie tegorocznych targów TSW było wystąpienie specjalisty z Holandii Hansa van Herka, poświęcone uprawie papryki.
ToBRFV
Specjalista omówił nowe zagrożenie dla upraw tego warzywa, jakim jest wirus ToBRV (Tobamo Brown Rugose Fruit Virus), atakujący m.in. pomidory i paprykę. Jedynym sposobem uchronienia plantacji przed tą chorobą jest profilaktyka – m.in. dezynfekcja sprzętu, rąk, używanie nasion produkowanych w standardzie GSPP. W uprawie papryki ważne jest też używanie zdrowej rozsady, dobrej jakości.
Rozsada papryki
Gość z Holandii zwracał uwagę na często popełniany błąd w produkcji rozsady – mianowicie za duże zagęszczenie roślin, powodujące ich nadmierne wydłużanie się. Jest to częsty problem w produkcji rozsady w wielodoniczkach, gdyż nie ma wówczas możliwości rozstawiania rośli w miarę ich wzrostu. Dobrą praktyką w takich przypadkach jest umieszczenia roślin w co drugim otworze tacy wielokomórkowej, zapewnia to znacznie lepsze doświetlenie rozsady, w efekcie rośliny lepiej się rozbudowują, są lepszej jakości
Uprawa bezglebowa
W takiej technologii, w wełnie mineralnej, prowadzona jest uprawa papryki w Holandii. Metoda ta pozwala uniknąć porażenia roślin przez patogeny i szkodniki bytujące w glebie, które zagrażają roślinom zwłaszcza na stanowiskach użytkowanych przez wiele lat w uprawie. Szczególnie warto zastanowić się nad przejście na technologię bezglebową w przypadku wieloletniej, monokulturowej uprawy papryki. Można używać różnych podłoży organicznych lub inertnych. Oprócz „czystego startu” w uprawie bezglebowej można szybciej zbierać plony, niż w tradycyjnej produkcji w grucie tunelu.
Co jeszcze można poprawić?
Zdaniem specjalisty z Holandii w Polsce, gdzie dominuje tradycyjna uprawa papryki w glebie, można wprowadzić kilka rozwiązań, pomagających uzyskać wyższy i lepszej jakości plon. Jednym z nich jest uprawa papryki z rozsady szczepionej. Kolejnymi zagadnieniami wartymi rozważenie jest wprowadzenie dogrzewania lub ogrzewania tuneli. Warto jego zdaniem wprowadzić przynajmniej ogrzewanie wegetacyjne – ruchomą rurę wegetacyjną, którą będzie się podnosić w miarę wzrostu roślin.
Zapraszamy do wysłuchania prezentacji specjalisty z Holandii – Hansa va Herka.