PODosłonami.tv

Jak wyprodukować paprykę wysokiej jakości – zagadnienia z fizjologii uprawy i ochrony.

„Szkoła pod Osłonami” zaprasza na relację z webinarium poświęconego fizjologii, uprawie i nawożeniu oraz ochronie papryki. Wykładowcy zwracają uwagę na te czynniki uprawowe, które decydują o plonie i jego jakości, wolnego od zaburzeń fizjologicznych i chorób.

18:00 do 18:05: Otwarcie webinarium, informacje organizacyjne – Anna Wize, Pod Osłonami

18:05 do 18:25: Dobór papryki do warunków uprawy – Bernard Zioło, Enza Zaden

18:25 do 18:45: Optymalizacja pożywki nawozowej w uprawie papryki – Michał Wojcieszek, Yara

18:45 do 19:05: Jak chronić paprykę lepiej, opryskując mniej – Tomasz Domański, Koppert

19:05 do 19:30: Na dobrą jakość papryki pracuje się od początku uprawy – dr Gabriela Wyżgolik

Papryka bez objawów suchej zgnilizny wierzchołków owoców.

Na sukces w uprawie papryki wpływa wiele czynników, w tradycyjnych uprawach pod osłonami możemy część z nich regulować w pewnym zakresie, inne – w bardzo dużym. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, żeby uzyskać dobry plon owoców wysokiej jakości, bez objawów najczęstszych zaburzeń fizjologicznych, takich jak sucha zgnilizna wierzchołków owoców? Na to pracuje się od samego początku – już od etapu produkcji rozsady. Kolejne ważne czynniki to m.in. nie tylko prawidłowa fertygacja i optymalna wilgotność podłoża, ale także klimat w tunelu. Tematy te przybliży fizjolog roślin, dr Gabriela Wyżgolik. Odmiany papryki na różne warunki.

Ważną cechą jest dobry dobór odmiany do warunków, jakie możemy zapewnić roślinom pod osłonami. Tematy te omówi Bernard Zioło z firmy Enza Zaden. Omówi on m.in. wybór odmiany na zmęczone stanowiska uprawowe oraz znaczenie odporności odmian na choroby. Kolejną istotną cechą jest wigor roślin, który wpływa na łatwość prowadzenia uprawy. Najpopularniejsze w naszych uprawach są odmiany o czerwonych owocach, na które jest największe zapotrzebowanie na rynku, warto jednak zainteresować się kolorami. Kolejnym tematem będą zabiegi uprawowe pozwalające uzyskać w plonie duży udział owoców najwyższej jakości – premium. A co oprócz papryki? By poprawić dochodowość gospodarstwa przed rozpoczęciem uprawy papryki warto spróbować uprawy innych warzyw, o krótkim okresie wegetacji.

Nawożenie i ochrona papryki

Jaką pożywką nawozić rośliny w uprawie papryki w tunelach? To zagadnienie omówi Michał Wojcieszek z firmy Yara (jego wykład dotyczyć będzie optymalizacji pożywki nawozowej w uprawie papryki tunelowej).

Ograniczenie zużycia środków ochrony roślin jest koniecznością, wynikającą z jednej strony z coraz bardziej ograniczonego wyboru na rynku chemicznych środków ochrony roślin dopuszczonych do ochrony papryki (i innych warzyw). Z drugiej strony wynika ona – z wymagań rynkowych (odbiorcy oczekują towaru o jak najmniejszej ilości pozostałości substancji aktywnych środków ochrony roślin). Jak w takiej sytuacji można chronić paprykę lepiej, opryskując mniej – o tym będzie przekonywał Tomasz Domański z firmy Koppert.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *